Wiara we własne siły

Wiary we własne siły dziecko w pierwszej kolejności uczy się w domu. To rodzice są od tego, aby ukierunkować myśli dziecka, które musi wiedzieć jak w życiu postępować i jakie wartości są ważne. Potem w jego życiu pojawiają się kolejne osoby, które pomagają utrwalić odpowiednie wartości, m.in. wiarę we własne siły. Do takich postaci należą oczywiście nauczyciele, którzy będą pojawiać się w życiu każdego dziecka przez bardzo długi okres. Wielu przyszłych pedagogów nie do końca zdaje sobie nawet sprawę z tego jak ważna jest rola nauczyciela w życiu każdego dziecka.

Ciekawe informacje

Dziecko biorąc Nasza Szkoła podręcznik do ręki i podchodząc z nim do nauczyciela chce zadać jakieś pytanie. W głowie osoby dorosłej pytanie może wydawać się błahe i faktycznie mało istotne – ale tak jest w opinii osoby dorosłej. Biorąc pod uwagę dziecko jest zupełnie inaczej. Dla dziecka jest to pytanie na miarę złota i jeżeli nie uzyska odpowiedzi na takie pytania poczuje się bardzo, ale to bardzo zawiedzione i smutne. Tak, nigdy nie można ignorować pytań żadnego ucznia (chyba, że są to już pytania typowo absurdalne, które mają na celu np. wywołanie kłótni lub obrażają poszczególne osoby). Nauczyciel jako człowiek od przekazywania wiedzy zawsze musi znaleźć odpowiednio dużo czasu i informacji, aby odpowiedzieć i zaspokoić ciekawość dziecka. W ten sposób maluch nie tylko zdobywa wiedzę, ale buduje również pewność siebie. To dla niektórych osób dziwne, ale bardzo prawdziwe.

Skrzydła do góry

Każde dziecko powinno od małego uczyć się tego, aby rozwijać skrzydła i lecieć do góry niczym piękny ptak na wietrze. Jego skrzydeł nie powinno się podcinać, ponieważ może to zaważyć na jego przyszłości. Nie powinien robić tego rodzić. Nie powinien robić tego nauczyciel. Tak, oczywiście, że w zeszycie zawsze profesor musi czerwonym długopisem podkreślić, gdzie dziecko popełniło błędy – w inny sposób uczeń w przyszłości nie oduczy się ich unikać. Z kolei dla równowagi można podkreślić także innym kolorem, np. zielonym fragmenty, gdzie widać, iż uczeń wyjątkowo mocno przyłożył się do pracy. Nie ma nic cenniejszego niż pochwała, która nie tylko jest wypowiedziana krótkim “super, udało Ci się”, ale także odpowiednio zaznaczona. Wszyscy popełniamy błędy, nawet osoby dorosłe. Ale trzeba wszystko umiejętnie równoważyć, dzięki czemu starania ucznia nigdy nie osłabną. Nauczyciel zawsze powinien wiedzieć jak motywować dzieci do działania, aby nauka im jeszcze lepiej szła.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com